ŞEH MENTEŞ, DENİZLİ BEYLİĞİ VEYA BÜYÜK UC BEYLİĞİ VE DALLARI

Author :  

Year-Number: 2021-16
Yayımlanma Tarihi: 2021-07-13 15:00:05.0
Language : Türkçe
Konu : Ortaçağ Tarihi
Number of pages: 231-251
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Batı Anadolu beyliklerinden Hamid, Menteşe, Aydın, Saruhan, Osman-oğulları, Şarkîkaraağaç’ta yatan Şeh Menteş (Mehmet Bey)’in, Denizli Beyliği adıyla kurduğu Büyük Uc Beyliği’nin dalları olup, hepsi aynı ailedendir.

Büyük Uc Gâzîsi Mehmet Beyin ve kardeşi İlyas Beyin çocuklarının adlarıyla anılan bu beylikler ve Osmanlı Beyliği, belli bir süre, Amorios ve Menteşe gibi sıfatlar taşıyan Şeh Menteş’in oğlu Hamid Bey ve onun çocuklarına tâbi olmuşlardır. Delillerimiz makalede verilecektir.

Eğirdir Gölü, 500 yıl önce Hoyran ve Eğirdir şeklinde iki ayrı göldü ve iki göl arasında suları Hoyran’dan Eğirdir’e doğru akan 14-15 bm uzunluğunda ağzı kaynağına yakın, derin bir ırmak vardı. Bir coğrafî değişimle Eğirdir ve Hoyran gölleri birleşmiş; ırmak su altında kalmıştı.

Benzer şekilde Beyşehir ve Kıreli gölleri de birleşmişti.

Keywords

Abstract

The purpose of the article is to present that the principalities of Hamid, Menteşe, Aydın, Saruhan and Osman-oğulları, Western Anatolia principalities, come from Great Border Principality founded by Şeh Menteş (Mehmet Bey) buried in Şarkîkaraağaç, called Denizli Principality and that they are from the same family.

These principalities called with the names of Mehmet Bey, great veteran of border principality, and his elder brother İlyas Bey and also Osmanlı Principality were tied to Hamid Bey, son of Şeh Menteş, and his sons having such titles as Amorios and Menteşe for a certain period. The evidence will be given in the study.

Keywords


                                                                                                    
 • Article Statistics