Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ŞARKÖY- MÜREFTE DEPREMİ (9 AĞUSTOS 1912 ) SONRASI DEPREMZEDELER İÇİN YAPILAN YARDIM FAALİYETLERİ
(AID ACTIVITIES FOR EARTHQUAKE VICTIMS AFTER THE ŞARKÖY-MÜREFTE EARTHQUAKE (09 AUGUST 1912) )

Author : Cemal Sezer    
Type :
Printing Year : 2019
Number : Volume 12
Page : 74-91
DOI Number: : 10.18299/cahij.270
    


Summary
Edirne Vilayeti Gelibolu Sancağına bağlı kazalar olan Şarköy ve Mürefte’de 9 Ağustos 1912 tarihinde sabaha doğru 3:30’da bir deprem meydana gelmiştir. Deprem Marmara Bölgesi, Adalar ve Kıyı Ege coğrafyasında hissedilmiştir. Depremin ardından çıkan yangın, ölü ve yaralı sayısının artmasına neden olmuştur. Deprem ve yangın, binden fazla ölüye ve binlerce yaralıya; evlerin, dükkânların, mağazaların ve resmî kurumların yıkılmasına ya da zarar görmesine yol açmıştır. Deprem, Müslümanların dışında Gayrimüslimleri özellikle Rumları da etkilemiştir. Bu nedenle Rum Patrikhanesi depremzedelerin ihtiyaçlarının giderilmesi hususunda çok çalışmıştır. Depremin hemen ardından yerel ve merkezi makamların girişimleriyle depremzedelerin içecek, yiyecek, giyecek, barınma, sağlık ve güvenlik alanlarında ihtiyaçları giderilmeye çalışılmış, hem resmî makamların hem de halk nezdinde kurulan yardım komisyonları vasıtasıyla gerekli paralar toplanmıştır. Yardım edenler içerisinde yerli ve yabancı devlet kademesinin en üst makamları da vardı. Ayrıca depremzedelerin tedavi edilmeleri için bazı yabancı devletler, sağlık heyetleri de göndermişlerdir. Elinizdeki makale bu yardım faaliyetlerini konu edinmektedir.

Keywords
Şarköy, Mürefte, Deprem, İhtiyaç, Yardım.

Abstract
An earthquake occurred at 3:30 in the morning of 9 August 1912 in Şarköy and Mürefte, counties of Gallipoli District of Edirne Province. The earthquake was felt in Marmara Region, Princes’ Islands and Coastal Aegean region. The fire that started just after the earthquake caused an increase in the number of dead and wounded. The earthquakes and the fire resulted in over one thousand deaths and thousands of wounded as well as the destruction and damage of houses, shops, and official institutions. Apart from Muslims, the earthquake affected non-Muslims, especially Greeks. For this reason, the Greek Patriarchate worked hard to meet the needs of the earthquake victims. Immediately after the earthquake, local and central authorities tried to meet the needs of the earthquake victims in the areas of beverage, food, clothing, shelter, health and safety. Furthermore, the necessary funds were collected through the aid commissions established by both the official authorities and the public. There were also the top officials of the local and foreign state level among the supporters and fund raisers. In addition, some foreign states have sent medical committees for treatment of earthquake victims. This article discusses these aid activities.

Keywords
Şarköy, Mürefte, Earthquake, Need, Aid.

Advanced Search


Announcements

    Volume 12

    Our regular volume 12 - OCTOBER  2019 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :Südstraße 28, 59227 Ahlen/Germany
Telephone :0 23 82/961 86 01 Fax :
Email :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri